Makovecz Imre Kossuth-díjas építész munkásságát bemutató kiállítás nyílik “…összekötni az eget és a földet…” címmel hétfőn a Mongol Festőművészeti Galériában, Ulánbátorban – tájékoztatta pénteken a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) az MTI-t.

A kiállítás Makovecz Imre 2011-es halála óta a munkásságát legátfogóbban bemutató művészeti anyag, amely azonban így is csak a hagyatékának egy részét képes ismertetni – olvasható a közleményben.

A tárlaton az MMA alapító, örökös tiszteletbeli elnökének, az Ybl-, Kossuth- és Prima Primissima-díjas, Magyar Corvin-lánccal kitüntetett építész életének legfontosabb állomásait követhetik nyomon az érdeklődők fényképeken, rajzokon és írásain keresztül. Két makett mutatja be a sevillai világkiállítás magyar pavilonját és a visegrádi Erdei Művelődési Házat. Emellett az eddig meg nem valósult, felső-krisztinavárosi Szent Mihály-templom egy-egy vázlata is látható lesz molinókon.

A tárlat tablókon keresztül vonultatja fel Makovecz Imre megépült és tervezett épületeinek fotóit, emellett az építész skiccrajzait, személyes munkaeszközeit is kiállítják. Az információk befogadását nagyban segíti a Szent Mihály-templom tervezéséről készült diavetítés és Dárday István nyolcperces animációja.

“Makovecz olyan tökélyre fejlesztette a szabadkézi rajzolás művészetét, hogy minden egyes vázlata, skicce egy-egy önálló képzőművészeti alkotás”

– jellemzi Makovecz Imre rajzait, vázlatait és írásait a kiállítás kurátora, Csernyus Lőrinc építész, művészeti író, az MMA levelező tagja a közleményben.

Csernyus Lőrinc szerint rajztudása, arányérzéke, térlátása egyedülálló az építészek között.

“Mindig foglalkoztatta a tájak, növények, és az épületek szimbiózisa, amely az emberi alkotóerőnél nagyobb erő jelenlétét sugallta. A rajzaiban alkotta meg a múlt és jövő építészetét.”

 

Kiemelt kép: MMA



Címkék: