A kert(sz)építő szezon a vége felé közeledik, egyre kevesebb a fenntartási munka, ilyenkor marad időnk díszfát ültetni. Gyakorlatilag a téli fagyok beálltáig lehet fát ültetni, de ilyenkor már inkább a konténeres nevelésű az ajánlott, hiszen az így nevelt fák gyökérzete ép, szemben a zsákkal borított szabadföldben nevelt fákkal, amiknek a gyökérzete jelentősen sérülhet a kitermelés során. A munka nagyságát az ültetendő fa mérete határozza meg. A fákat a törzs kerülete alapján méretezik. Ha az 1m-es magasságban mért törzskerület 12/14cm, akkor az egy kb. 4cm-es törzsátmérőjű fának felel meg, ez gond nélkül kézzel mozgatható, nagyjából 20kg körüli földlabdasúllyal számolhatunk. Díszfa esetén ennél kisebb mérettel nem érdemes foglalkozni.
Ha látványos fára vágyunk, akkor inkább keress 18/20-as méretet, ami kb. 6cm-es törzsátmérőt jelent. 25cm törzskerület felett már gépi erőre lehet szükség, és egy ekkora fát már nem valószínű, hogy hazaviszed a kombi tetejére kötözve. A növény helyének kiválasztásánál vedd figyelembe, a növény fejlett kori méretét földben, talajszintben és levegőben is. Ideális esetben nincs a közelben közmű, burkolat, épület vagy légvezeték, amit a fa a növekedése során megsérthet vagy zavarhat.
A faültetés érdemi része a gödörásással kezdődik, ez a munka legstrapásabb része. Nőként, egyedül semmilyen fa beültetésének nem esnék neki, mert igen rosszul áll a kezemben az ásó. Az ültető gödör méretét szintén az ültetendő fa nagysága határozza mg. Régi hagyomány szerint legyen 1x1x1m , azaz 1 köbméter (!), de legalább 80x80x80cm. Ha megvan a gödör, akkor rögtön lehet is visszatemetni a fellazított és feljavított földdel (akár friss, tápanyagban gazdag földet is használhatsz).
Az ültetőszint magasságát a földlabda, konténer mérete határozza meg, a növényt ugyanis talajszintbe kell elültetni. Tehát van már egy jó nagy gödrünk, benne félig a frissített föld, középre beleállítva a fánkkal, nem marad más, mint az alapos locsolás és a gödör visszatemetése, és tömörítése a növény eredeti földlabdája körül. Minden méretű fát érdemes kikarózni három oldalról. A karókhoz rögzíteni kell a fát magát, azaz nem csak egy kalodát építek a fa köré, hogy ne dőljön meg 30cm-nél jobban, hanem ezzel valójában a földlabdát rögzítjük a helyén, és ilyen módon a gyorsabb gyökeresedést segítjük.
Az ültetés utolsó lépése a tányérkészítés: kicsi perem a fatörzs körül kb 50-60cm átmérőben, hogy az öntözéssel valóban a fát öntözzük, és a víz ne folyjon el. Az ültetés után nagyon alaposan öntözz, és a fagyok beálltáig ezt heti rendszerességel (persze időjárás függvényében) ismételd.
Mik a buktatók?
Rossz helyválasztás. A kis csemete néhány év alatt kinőheti a helyét. A túl közeli épített elem sérülhet a fa növekedése során pl. felgyűrődhet a burkolat. Persze gyakoribb, hogy valamelyik épített elem, közmű javítása, fenntartása során a fa húzza a rövidebbet, és a gyökere, törzse vagy a lomboronája sérül.
Lespórolt gödör. Az ásás szívás, főleg, ha kemény, sittes földünk van, de pont ilyenkor a legfontosabb a megfelelően előkészített gödör. A jó föld tápanyaggal látja el a fát, és segíti a begyökeresedést.
Lespórolt karózás. Kitett helyen hamar elborul a fánk, a fa földből való kimozdulása a gyökérzetet sértheti, ezzel elakad a tápanyag és vízfelvétel. Szélsőséges esetben a fánk kiszáradhat.
Lespórolt öntözés. A fa gyenge növekedésű lesz, végleg kiszáradhat.
Ne kockáztass! Válassz jó minőségű, méretes fát, még a fagyok előtt ültesd be, öntözd rendszeresen, és tavasztól élvezheted a friss, és erős hajtásait.
(címlap fotó: pixabay.com, eommina)