A szélsőséges időjárás nemcsak a természetet, de az emberi szervezetet is rendesen meg tudja viselni. Aki frontérzékeny az már akár napokkal az időjárás változás beállta előtt tudja, hogy jön a hideg vagy a meleg. De ez a jós képesség sajnos nem túl kellemes, sokkal inkább kellemetlen tünetek figyelmeztetik őket a front közeledtére. Ha te is közéjük tartozol, most adunk pár tippet, hogyan tudod természetes módon enyhíteni a front kínzó hatásait.
A meleg, a hideg, vagy mindkettő gyötör?
Hogy ne legyen egyszerű a dolog kétféle front is létezik, a meleg és a hideg. Van, aki csak az egyikre érzékeny, de olyan is, akit mindkettő az őrületbe kerget. Lássuk mi a különbség a kettő között.
Melegfront hatására megemelkedik a hőmérséklet, nő a páratartalom és csökken a légnyomás. Az erre érzékenyek esetében a tünetek a szapora légzés, az ingerlékenység, a levertség, a fáradékonyság, a megemelkedett pulzusszám, a fejfájás, akár a migrénes görcsökig bezárólag.
Az allergiában szenvedők tünetei erősödhetnek a melegfront beálltával, és ilyenkor az ember rosszabbul alszik, ami még inkább fokozza a kellemetlen tüneteket, és koncentrációs zavarokhoz is vezet. Az ember vérnyomása csökken, és bágyadtság lesz úrrá rajta.
A hidegfront ennek ellentéte, ilyenkor csökken a hőmérséklet és a páratartalom, valamint megnő a légnyomás. A tünetek között azonban vannak átfedések, a fejfájás, az alvászavarok itt is megfigyelhetőek. Azonban ekkor a vérnyomásunk megemelkedik, heves szívdobogás is felléphet, és felerősödnek a keringési problémák, a reumatikus panaszok és az asztmás rohamok. Szóval sajnos egyik sem jobb a másiknál, az meg duplán kellemetlen, ha az ember mindkettőre ki van hegyezve.
Te melyik típus vagy?
Na de mitől függ, hogy mennyire vagyunk érzékenyek az időjárás változásaira? Jelentem, mindenki szervezete érzi azokat, minden ember az “időjárásra reagálók” csoportjába tartozik, és testünk folyamatosan alkalmazkodik hozzá. Azonban normál esetben ez nem jár különösebb, panaszt okozó tünetekkel, de a hangulatunkat még így is nagy mértékben befolyásolja, a napsütés vagy a szakadó eső.
A frontokra érzékenyeknek két típusát különböztetik meg, a közepesen és az erősen érzékenyeket. Előbbieknél a már korábban felsorolt közérzetzavarok lépnek fel a meteorológiai változások hatására, utóbbiakra viszont súlyos egészségügyi veszélyt is jelenthetnek a frontok. Az erősen érzékenyek közé sorolják a valamilyen betegségek következtében legyengült szervezetű embereket, mint például az asztmásokat, reumában, szív- és érrendszeri betegségben szenvedőket, műtéten, szívinfarktuson vagy agyvérzésen átesetteket.
Töltődj fel vitaminokkal
Ha nem vagy olyan szerencsés, hogy épp csak megizzadsz egy kiadós melegfronttól, akkor jobb, ha felvértezed előre a szervezetedet, ugyanis azzal elkerülheted vagy enyhítheted a frontok okozta kellemetlen tüneteket.
Szerencsére ebben a természet segítségedre van, ugyanis ha feltöltöd a vitamin- és ásványianyag-raktáraidat, jó eséllyel indulsz a frontok elleni harcban. Ahhoz, hogy a szervezeted és az idegeid is jól bírják a szeszélyes időjárást fontos, hogy A, B1, B2, C, D, E és K vitaminban gazdag ételeket fogyassz, valamint figyelj a jód, a kálium és a magnézium bevitelére.
Csempéssz az étrendedbe minél több banánt, almát, szőlőt, burgonyát és olajos magvakat, ezeknek magas a kálium- és magnézium-tartalma. A homoktövis például egy igazi C-vitamin bomba, na meg persze a citrusfélék és a savanyú káposzta is. A halak és a tojás a D-vitamin szintedet segítenek magasan tartani, a kelbimbó, a spenót és a kelkáposzta pedig a K-t. De a spenótban ráadásul E-vitamin is van, akárcsak a dióban, a petrezselyemben és a brokkoliban. A zabpehely és a búzakorpa is segít felvértezni magadat.
Mindezek mellett fontos, hogy napi 2 liter vizet megigyál és kerüld a cukros üdítőket és a magas koffeintartalmú italokat, ugyanis mindkettő ront a tüneteken.
Egy forró tea csodákra képes
De ha nem akarsz egész nap vizet inni, a legjobb megoldást a gyógyteák nyújtják, ugyanis sok közülük képes enyhíteni a frontérzékenyek tüneteit. A levendula, a kamilla és a kankalin nyugtató hatású, a citromfű és az orbáncfű lazító, a galagonya szíverősítő, a cickafarkfű keringést serkentő, a szúrós gyöngyajak görcsoldó, a gyömbér pedig enyhíti a migrént.
De ne hörpintsd fel kutyafuttában a teát, hanem ülj le, és próbálj meg ellazulni pár percre, amíg elszürcsölöd, ugyanis a tüneteket felerősíti a stressz, így még ha nehéz is a hasogató fejfájás miatt, igyekezz tudatosan lenyugodni kicsit.
Aromaterápiával a kisimult idegekért
Az ellazulásban nemcsak a teák, de az illóolajok is jó szolgálatot tesznek. A gyömbért, a levendulát vagy a kamillát kortyolgasd tea formájában is, de a fürdővizedbe és a párologtatóba is bátran csepegtess az illóolajukból, de akár a csuklódra tehetsz egy keveset belőlük.
Nyugtató hatásuknak köszönhetően segítenek oldni a stresszt, jó hatással vannak a vérnyomásodra, enyhítik a fejfájást és az alvászavarokat. Na és persze jó az illatuk, ami már önmagában kellemes érzéssel tölt el.
Kirándulj!
Nincs egészség mozgás nélkül, ez a frontérzékenység esetében sincsen másként. Az egyik legjobb módszer, ha napi 30 percet eltöltesz a szabadban, a friss levegőn, mondjuk kirándulással, sétával vagy biciklizéssel. Ez jót tesz a keringésednek, enyhíti a fejfájást, csökkenti a stresszt, endorfint szabadít fel, és a front okozta alacsony vérnyomásod is felpörög, szóval irány a természet.