A barázdásbálnák és a hegyi gorillák is lekerültek a Természetvédelmi Világszövetség, az IUCN kihalással fenyegetett fajokat felsoroló vörös listájáról. A nemzetközi szervezet frissített listáját a veszélyeztetett fajokról. Az új besorolás szerint a barázdásbálnák átkerültek a veszélyeztetett kategóriából a sérülékeny kategóriába.
Az óriási tengeri emlős populációja az 1970-es évek óta, amikor a Csendes-óceán északi részén és a déli féltekén megtiltották kereskedelmi halászatát, megduplázódott, és elérte a százezer kifejlett példányt.
A bálnavadászat az Atlanti-óceán északi részén is visszaesett az utóbbi harminc évben. A jelentés szerint a nyugat-csendes-óceáni szürke bálna populációja is növekedésnek indult, ezért a faj a súlyosan veszélyeztetett státuszból átkerült a veszélyeztetett kategóriába.
Kép forrása: Pixabay
A korábban a kihalás szélére sodródott hegyi gorillákat a súlyosan veszélyeztetett csoportból a veszélyeztetett csoportba sorolta át a szervezet. Az orvvadászat elleni hatékony fellépésnek, és a határokon átnyúló állatvédelemnek köszönhetően populációjuk 680-ról 1000 példány fölé emelkedett az utóbbi évtizedben. Hegyi gorillák csak Kongó, Ruanda és Uganda védett területein élnek.
Liz Williamson, az IUCN emlősszakértője ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy
a hegyi gorillák továbbra sincsenek biztonságban, ezért jövőjük érdekében az élőhelyükön kordában kell tartani az idegenforgalmat, és óvni kell őket az emberek közelségétől.
A Természetvédelmi Világszövetség az ismert 1,7 millió növény- és állatfaj közül 97 ezernek a helyzetét kíséri figyelemmel, ezek közül 27 ezret fenyeget kihalás, 10 ezerrel többet, mint tíz éve.
A túlzott lehalászás miatt kihalás fenyegeti a világon élő fűrészfogú sügérfélék 13 százalékát, a Nyasza-tóban élő 450-féle hal kilenc százalékát. Aggasztó néhány, az építő- és bútoriparban keresett fafaj helyzete, az illatszergyártásban használt, a világ egyik legdrágábbjának számító sasfa összes változata szerepel a kihalás fenyegette fajok listáján.
MTI, Pixabay