A nyári melegben az ember a könnyű salátákra, és a hideg, lédús gyümölcsökre vágyik, amikor pedig beköszönt az ősz, és kicsit borongósabb lesz az idő, egyre jobban kívánjuk a színes, tápláló, erősebb ízű ételeket, amik feltöltenek energiával, és melegséggel árasztanak el.
Olyan szerencsések vagyunk, hogy a természet tökéletesen kiszolgálja az igényinket, és a nyári forróságban görögdinnye terem, hogy enyhítse a szomjunkat, ősszel pedig sütőtök és répa, hogy feltöltsön minket D-vitaminnal, a hideg, sötét, téli napokra. Szóval mielőtt a patikába rohannánk mindenféle vitaminokért, inkább vegyük célba a veteményest és a piacot, ugyanis az ősszel termő zöldségek és gyümölcsök nem csak isteniek, de az immunrendszerünket is azonnal felturbózzák.
Ahogy azt már
superfood sorozatunkban leírtuk, akkor táplálkozunk a legegészségesebben, ha a hazai idény gyümölcsöket és zöldségeket részesítjük előnyben, mert ezekben található a legtöbb vitamin. Fő szabályként igyekezzünk tehát a hazai, szezonális élelmiszerekből összeállítani az ételeinket, mert ezek tartalmazzák a legtöbb vitamint és tápanyagot, hiszen helyben, szabad földön és nem utolsó sorban a napon érnek be, nem pedig egy hajó fenekén egy ládában. Szóval nézzük, mik az őszi kínálat legjobb fogásai.
Sütőtök, a lámpástól a magjáig
Ilyenkor ősszel megjelennek az egyre táplálóbb, meleg színekben pompázó, energiadús hazai termések a polcokon, hogy segítsenek megelőzni a náthát és átvészelni a fényszegény telet, és számtalan superfood is ilyenkor érik. Az egyik közülük a sütőtök, amit sok zöldséggel ellentétben még a gyerekek is imádnak.
A sütőtök igazán multifunkcionális, lehet belőle töklámpást faragni, édes és sós ételekbe is kiváló, és megspórolhatjuk vele a D-vitamin tabletta vásárlását. Magas cukor és zsírtartalmának köszönhetően nagyon kalóriadús étel, ami egy hideg őszi napon kifejezetten jól jön, mikor már fogytán az erőnk. Omega-3 zsírsavakban gazdag, ami a szív-és érrendszer számára fontos, emellett antioxidáns tartalma immunerősítő, és a nagy D-vitamin tartalommal együtt a bőrünk és szemünk egészségéért is felel.
Én imádom a sütőben sült tököt, valamint ilyenkor ősszel krumpli helyett mindig tökpürét készítek köretnek, sokkal izgalmasabb az íze, és egészségesebb is. A tökmagolaj egy valódi elixír, a tökmag pedig az egyik legjobb őszi nassolnivaló, személyes nagy kedvencem a pikáns-édes-sós tökmagchips, amit nagyon egyszerűen el lehet készíteni.
(kép: flickr)
Vágd fel a sütőtököt, és egy kanállal kapard ki belőle a magokat. Mosd le róluk a tök szálait, és hagyd hogy megszáradjanak. Melegítsd elő a sütőt 150 fokra és teríts sütőpapírt egy tepsire. Egy tálba önts kevés oliva-, dió- vagy akár tökmagolajat és tedd bele a magokat, majd ízlés szerint fűszerezd őket. Választhatsz a csili, a bors, a rozmaring, kakukkfű, piripiri közül.
Én úgy szeretem ha pinkáns, ezért kevés nádcukrot, borsot, örült csilit és sót szoktam összekeverni, majd ennek a háromnegyedét rászórom az olajos magokra. Jól átforgatom őket és szétterítem az egészet a tepsin.
Nagyjából 45-60 perc alatt sülnek meg a tökmagok, amiket közben párszor meg kell kicsit forgatni. A sütőből kivéve, még melegen egy nagy tálba öntöm az egészet és rászórom a maradék fűszerkeveréket, és már ropogtathatjuk is.
Őszi szuperzöldségek garmadája
Bár tény, hogy a legnépszerűbb őszi zöldség a tök, de azért ne feledkezzünk meg a veteményes többi lakójáról sem, ugyanis a répafélék, a cékla, a brokkoli, a kelbimbó, a káposztafélék, a sóska, a spenót, a mángold, a hagymafélék, a zöldbab és a cukkini is ilyenkor teremnek.
(kép: pixabay)
A zöldségek között a cékla és sütőtök rengeteg béta karotint, a kel, a brokkoli, a spárga, lilakáposzta sok kálciumot, káliumot és E,B,K-vitamint, a zöldbab pedig nagy mennyiségű B-vitamint tartalmaznak. Mindemellett szintén tele vannak antioxidánsokkal, és nem csak finomak, de serkentik a bélműködést, stabilizálják a koleszterin- és vércukorszintet is.
Bár már egész évben kapható az üzletekben, de valójában ősszel érő zöldség a brokkoli, ami leginkább magas vas tartalmáról híres. De emellett sok benne a C-, a K-, az A- és az E-vitamin is, valamint a folsav, a cink és a kálicum. Nem csak egészséges, de a magas tápanyag tartalmával ellentétben alacsony a kalóriatartalma, így a diétázók nagy kedvence. Szóval, ha nem csak nyáron akarod formában tartani magadat, de a téli hónapokban is, akkor válaszd a brokkolit.
Fogyassz minél többet és többfélét belőlük, akár köretként vagy salátában, de ha igazán fel akarod venni a versenyt az évvégi fáradtsággal szemben, indítsd a napjaidat egy zöldség smoothieval. Pár levél spenót, egy kis cékla, répa, brokkoli, gyömbérrel és almával összeturmixolva ideális őszi reggeli.
Kincsek az őszi gyümölcsösből
Kell ám az energia ősszel is, és azt sokkal jobb természetes formában magunkhoz venni, mint egész tábla csokikat elmajszolva, csak mert ránktört az őszi fáradtság. Egy kis cukor az agynak, vitamin az immunrendszernek, és kellemes, édes ízek a depi ellen, ezek mind ott vannak az ősszel termő gyümölcsökben. Jöhet a szőlő, a körte, az alma, a szilva, a birs és a naspolya is, ha egy valami finom nasira vágysz.
A szőlő igazi antioxidáns bomba, méregtelenítő, vízhajtó és nyugtató hatással is bír. A magját is ajánlott megenni, mert az is tele van flavonoidokkal. Érdemes a gyerekeknek ezt is bekészíteni az uzsonnásdobozba, ugyanis a benne található szőlőcukor nagyon gyorsan felszívódik, így a fárasztó iskolai órák között, gyorsan fel tudja őket tölteni egy kis energiával, hogy könnyebben menjen a tanulás.
Az alma tele van A- és C-vitaminnal, kalciummal, magnéziummal és káliummal. Magas rosttartalma jót tesz az emésztésünknek, a káliumtartalma segít megelőzni a magas vérnyomást, a C-vitamin tartalma pedig erősíti az immunrendszert. A benne található almasav pedig méregtelenítő hatású, így a májunkra gyakorol jó hatást. A legjobb ha nyersen fogyasztjuk, és a gyereknek is csomagoljunk egyet a tízórai mellé.
A körte is hasonló remek tulajdonságokkal bír, tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, ennek köszönhetően óvja a szívünket, a C- és K-vitamin tartalma segít megakadályozni a daganatos sejtek kialakulását, a rosttartalma pedig az emésztőrendszert támogatja, a benne található bór pedig a csontritkulás ellen nyújt védelmet.
A szilva jól beleillik az év végi diétába, mert magas ásványianyag és vitamin tartalom mellett, alacsony kalóriatartalommal bír. Ebben a gyümölcsben is sok az antioxidáns, így segíti az immunrendszerünket, az őszi nyavalyákkal szemben. Fogyasszuk nyersen, és ne pucoljuk meg, mert a legtöbb vitamint és flavonoidot a héja tartalmazza.
(kép: pexels)
Felejtsük el az agyoncukrozott alma- és körtekompótokat, meg a szilvalekvárt, inkább dobjunk össze egy sajttálat, amiknek a legjobb kiegészítője a friss, zamatos alma, szőlő, és körte, mert kiválóan kiemelik a sajtok ízét, és ha még magokkal és egy pár csepp mézzel is megbolondítjuk, páratlan csemegét kapunk. De a friss gyümölcsök az őszi salátákba is kiválóak, sőt húsok mellé is.
Magok, chipsek és fűszerek, amik melegen tartanak
Nem csak a sajttálon, de ropogtatnivalónak is kiválóak az szezonális magvak, mint a dió és a mandula is, ráadásul mindkettő superfood. Tele vannak Omega-3 zsírsavval, fehérjével, káliummal, szelénnel és rostokkal, amik óvnak a szív- és érrendszeri betegségektől, valamint serkentik az agyműködést. Szintén egészséges nasi a gesztenye, aminek most kezdődik a szezonja, valamint a céklából és a répából is kiváló zöldségchips készíthető.
A hideg estéken, pedig könnyedén felmelegíthetjük magunkat, ha erősebb fűszereket használunk, mint például a gyömbér, a chili, a fokhagyma, a bors, a fahéj, a szegfűszeg vagy a kurkuma. Ezért az őszi gyümölcsökből és zöldségekből készülő fogásokhoz, de akár a teád ízesítéséhez is használd őket bátran.
(kép: pixabay)
Címkék: