Furcsa érzés, amikor azoknak építünk téli, finom meleg otthont, akiktől szívünk szerint azonnal megszabadulnánk: a rovaroknak. Rémisztő már az ötlet is, nem igaz? De hiába borzongunk bele pusztán abba is, hány kis ízeltlábú alszik majd benne egymás hegyén-hátán, ha egyszer szükségünk van rájuk a kertben sőt, még az erkélyen is, ha gondolunk a környezetünkre.
Nélkülözhetetlen részei ők az ökoszisztémának ugyanis. Valamelyiknek hasznos feladata van, például a beporzást segíti, elhalt növényekkel vagy más kártevőkkel táplálkozik, míg olyan is van, amelyik pusztán a létezésével is segít: például egy másik állat élelmét jelenti, vagy egy kártevőben “születik meg”.
A rovarok védelme ezért létfontosságú, akár félünk tőlük, akár nem. Így vagyok ezzel én is, így némi ijedelemmel, de azért felkészülten várom mindig az ősz e furcsa feladatát.
Ha természetes a kerted, ház nélkül is áttelelnek
Akár a sünöknek, valójában a kert kissé elhanyagoltabb -akarom mondani természetesebb- részei éppen elegendőek is lehetnek erre. Egy kis farakás, egy hanyagul elhelyezett fatuskó (szorgalmasak fúrhatnak bele lyukakat), egy kupac száraz gaz, tobozok vagy más természetes anyagok halomban és a rovarok vidáman fészkelik be magukat egész télre.
Ha viszont a kertünk tip-top, érdemes a bogarak számára kissé otthonosabbá tennünk a helyet egy bogárhotellel például, hogy megfelelően védett búvóhelyre leljenek nálunk akkor is, ha körömollóval nyírjuk egyébként a gyepszéleket. A gyerekeseknek ezenkívül jópofa DIY feladat, miközben megtanulják a kicsik, miért nem öldököljük az összes bogarat halomra.
Melyik rovarnak milyen anyagból készüljön?
Farakás, lyukacsos tégla, fúróval kilyuggatott fadarabok, bambusz- és nádszár darabok éppen tökéletes helyek a méh- és darázsfajoknak, sok pillangónak és számos, nem talajban telelő bogárfajnak is az áttelelésre. Ha fát használunk, arra kell figyelni, hogy teljesen kiszáradt fával dolgozzunk.
A száraz szalma és egyéb növényszárak is kedvelt ágyneműk a rovarhotelekben, amit legjobban a fülbemászók szeretnek. Nos igen, a fülbemászók, akiket egész nyáron rázol ki a teraszra teregetett ruhákból… Sajnos őket is szeretni kell, ugyanis a legjobb levéltetű pusztítók egyike a kertben. A fülbemászó „fészket” ezért érdemes olyan helyre telepíteni, ahol levéltetvek minden évben jelentkeznek. Én ezért a zanót mellé és az őszibarack fára fogom kilógatni a tákolmányunkat, legyenek időben a tett helyszínén.
Éld ki te is a kreativitásod, kétbalkezesek és gyerekesek előnyben!
Képek: saját, BT, wikimedia, flickr, pixabay)