A fejlődő országokban komoly környezeti és egészségügyi problémákat okoz az elektronikai hulladék egyre növekvő mennyisége – figyelmeztet az ENSZ egyik intézménye. A Nemzetközi Távközlési Egyesület (ITU) december adta ki az elektronikai hulladékkal kapcsolatos tanulmányát, amelyben döbbenetes és elkeserítő adatokat tettek közzé.
A felmérések szerint 2016-ban világszerte mindössze két év alatt nyolc százalékkal nőtt az e-szemét mennyisége, ami 44,7 millió tonna kidobott elektromos eszköz halmazát jelenti. (Európára ebből a mennyiségből 12,3 millió tonna jut.) A hulladéktermelés ráadásul nagyobb ütemben növekszik, mint az újrahasznosítás aránya: ennek a csaknem 45 millió tonnának mindössze 20 százalékát, körülbelül 8,9 millió tonnát sikerült újrahasznosítani (vagyis csak minden ötödik elektronikus készülék anyagát hasznosítják újra). A tanulmány szerint a 2016-ban kibocsátott e-hulladék 55 milliárd euró értékben újrahasznosítható anyagokat, a szerkezetekből ki nem mentett, könnyen értékesíthető, javarészt ritka nyersanyagokat, rezet, ezüstöt, aranyat, platinát tartalmazott.
Ha a fenti adatok nem lennének eléggé ijesztőek, a szakértők 2021-re már 50 millió tonnát is meghaladó mennyiség fölé várják az éves szinten keletkező e-hulladék mennyiségét.
Alakul a szabályozás
Szerencsére egyre több országban rendelnek el speciálisan az elektronikai hulladékra vonatkozó törvényi szabályozást. 2014-ben még csak 44, ma már 67 állam alakított ki magának ilyen szabályozási környezetet. A megjelent tanulmány rámutat arra, hogy Kínában és az Egyesült Államokban termelik messze a legtöbb elektronikai szemetet, őket Japán, India és Németország követi a sorban. Ezek az adatok viszont korántsem azt jelentik, hogy ezekben az országokban a legmagasabb az egy főre jutó szemét mennyisége. Magyarországon egyébként az egy főre jutó mennyiség valamivel az átlag alatt van, az újrahasznosítás aránya pedig már az 50 százalékot közelíti a kelet-közép-európai régióban.
Guiyu, a világ hulladéklerakója
A fejlett országoknak sajnos még mindig olcsóbb megoldás egyszerűen csak Kínába szállítani az e-szemetet, mint a rendkívül szigorú környezet- és egészségvédelmi szabályok betartásával helyben feldolgozni azokat. A Shantou tartományban fekvő, 150 ezer főt számláló Guiyu nevű város olyan vállalkozásokkal van tele, amelyek azzal foglalkoznak, hogy kinyerjék a hozzájuk érkező évi háromezer tonna kidobott elektronikus szerkezetből az értékes fémeket.
A környezetvédelem és a biztonsági előírások fogalma viszont számukra ismeretlen, a maradékot egyszerűen csak máglyán elégetik az utcán. A városban emiatt már nincs ivóvíz, a folyók, patakok élővilága rég kihalt, a földben nem terem meg semmi, és a levegő is rettentően szennyezett. A lakosság egytől egyig ólommérgezésben szenved, mégsem hagyják abba, az üzlet ugyanis évi 80 millió dollárnyi bevételt jelent számukra. Az unió kedvenc szeméttelepe Nigéria, tavaly állítólag az oda szállított e-hulladék több mint háromnegyede EU-tagállamokból származott, ami enyhén szólva szégyen ránk nézve.
Fotó: Europress